Today's Poll

O'Neill Invitational Wrestling Results



~Tournament Results
106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Devan Breuer of Pierce High School
2nd Place - Nolan Wondercheck of Boone Central High School
3rd Place - Kyle Conen of O`Neill High School
4th Place - Tristin Lowry-Berlin of Wisner-Pilger High School
1st Place Match
Devan Breuer (Pierce High School) 3-0, So. over Nolan Wondercheck (Boone Central High School) 2-1, So. (Dec 5-4).
3rd Place Match
Kyle Conen (O`Neill High School) 2-1, Fr. over Tristin Lowry-Berlin (Wisner-Pilger High School) 0-3, So. (Fall 2:16).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Garrett Wicket of Pierce High School
2nd Place - Noah Eklund of Valentine High School
3rd Place - Jacob Beed of Norfolk Catholic High School
4th Place - Caleb Grooms of Valentine High School
1st Place Match
Garrett Wicket (Pierce High School) 3-0, Jr. over Noah Eklund (Valentine High School) 2-1, Fr. (Dec 9-2).
3rd Place Match
Jacob Beed (Norfolk Catholic High School) 3-1, . over Caleb Grooms (Valentine High School) 2-2, Sr. (Dec 7-2).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Cameron Perrett of Valentine High School
2nd Place - Dion Nemec of O`Neill High School
3rd Place - Spencer Kirkpatrick of Chamberlain High School
4th Place - Jacob Lacota of Chamberlain High School
1st Place Match
Cameron Perrett (Valentine High School) 4-0, Jr. over Dion Nemec (O`Neill High School) 3-1, Sr. (Dec 10-8).
3rd Place Match
Spencer Kirkpatrick (Chamberlain High School) 4-1, So. over Jacob Lacota (Chamberlain High School) 3-2, . (Fall 1:56).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jon Marvin of O`Neill High School
2nd Place - Cody Shanno of Boone Central High School
3rd Place - Nic Beed of Norfolk Catholic High School
4th Place - Jake Judge of West Holt High School
1st Place Match
Jon Marvin (O`Neill High School) 3-0, Jr. over Cody Shanno (Boone Central High School) 2-1, Jr. (Fall 1:02).
3rd Place Match
Nic Beed (Norfolk Catholic High School) 2-1, . over Jake Judge (West Holt High School) 0-3, Fr. (Fall 2:24).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Joseph Gillham of O`Neill High School
2nd Place - Logan Pickner of Chamberlain High School
3rd Place - Trevor Bukaske of Valentine High School
4th Place - Austen Pflueger of Wisner-Pilger High School
1st Place Match
Joseph Gillham (O`Neill High School) 4-0, Sr. over Logan Pickner (Chamberlain High School) 3-1, Sr. (Fall 1:00).
3rd Place Match
Trevor Bukaske (Valentine High School) 4-1, Sr. over Austen Pflueger (Wisner-Pilger High School) 5-2, Jr. (Fall 4:36).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jacob Hand of Valentine High School
2nd Place - Marcus McNichols of O`Neill High School
3rd Place - Jim Bob Ellsworth of Chamberlain High School
4th Place - Will Thiele of West Holt High School
1st Place Match
Jacob Hand (Valentine High School) 4-0, Jr. over Marcus McNichols (O`Neill High School) 3-1, Sr. (MD 18-9).
3rd Place Match
Jim Bob Ellsworth (Chamberlain High School) 4-1, Sr. over Will Thiele (West Holt High School) 3-3, Fr. (Dec 5-2).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Cory Rowse of O`Neill High School
2nd Place - Jake O`Kief of Valentine High School
3rd Place - Logan Hamik of Norfolk Catholic High School
4th Place - Breydon Mlady of West Holt High School
1st Place Match
Cory Rowse (O`Neill High School) 4-0, Jr. over Jake O`Kief (Valentine High School) 3-1, So. (Fall 4:27).
3rd Place Match
Logan Hamik (Norfolk Catholic High School) 4-1, . over Breydon Mlady (West Holt High School) 3-3, Fr. (Fall 2:49).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Blake Walters of O`Neill High School
2nd Place - Triston Eklund of Valentine High School
3rd Place - Jackson Meyer of Boone Central High School
4th Place - Nathan Brtek of Norfolk Catholic High School
1st Place Match
Blake Walters (O`Neill High School) 3-0, Jr. over Triston Eklund (Valentine High School) 2-1, Sr. (Dec 4-2).
3rd Place Match
Jackson Meyer (Boone Central High School) 2-1, Sr. over Nathan Brtek (Norfolk Catholic High School) 2-2, Sr. (MD 8-0).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Lance Hockenbary of Valentine High School
2nd Place - Braxton Coleman of Valentine High School
3rd Place - Matthew Brtek of Norfolk Catholic High School
4th Place - Scott Joe of Boone Central High School
1st Place Match
Lance Hockenbary (Valentine High School) 4-0, Sr. over Braxton Coleman (Valentine High School) 3-1, So. (Fall 3:37).
3rd Place Match
Matthew Brtek (Norfolk Catholic High School) 5-1, Sr. over Scott Joe (Boone Central High School) 4-2, Sr. (Fall 4:18).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place - David Fox of O`Neill High School
2nd Place - Victor Jonseth of West Holt High School
3rd Place - Kalen Hollopeter of Valentine High School
4th Place - Ethan Wilke of Boone Central High School
1st Place Match
David Fox (O`Neill High School) 4-0, Jr. over Victor Jonseth (West Holt High School) 4-1, Jr. (Dec 9-4).
3rd Place Match
Kalen Hollopeter (Valentine High School) 4-1, Sr. over Ethan Wilke (Boone Central High School) 3-2, Sr. (Fall 4:17).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Michael Liermann of Wisner-Pilger High School
2nd Place - Nick Ormesher of Valentine High School
3rd Place - Jason Hahlbeck of O`Neill High School
4th Place - Dillon Dickey of Pierce High School
1st Place Match
Michael Liermann (Wisner-Pilger High School) 4-0, Sr. over Nick Ormesher (Valentine High School) 2-1, Jr. (Dec 12-6).
3rd Place Match
Jason Hahlbeck (O`Neill High School) 3-1, Fr. over Dillon Dickey (Pierce High School) 2-2, Jr. (SV-1 9-7).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place - Spencer Knopp of O`Neill High School
2nd Place - Jake Fulton of Valentine High School
3rd Place - William Atkeson of St Marys High School
4th Place - Sean Wood of Chamberlain High School
1st Place Match
Spencer Knopp (O`Neill High School) 3-0, Sr. over Jake Fulton (Valentine High School) 2-1, Sr. (Fall 5:40).
3rd Place Match
William Atkeson (St Marys High School) 2-1, Fr. over Sean Wood (Chamberlain High School) 0-2, Sr. (Dec 9-5).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Austin Cheney of Chamberlain High School
2nd Place - Nick Claussen of Chamberlain High School
3rd Place - Derik Via of Wisner-Pilger High School
4th Place - Jacob Krings of Boone Central High School
1st Place Match
Austin Cheney (Chamberlain High School) 4-0, Sr. over Nick Claussen (Chamberlain High School) 3-1, So. (Fall 0:08).
3rd Place Match
Derik Via (Wisner-Pilger High School) 5-1, Jr. over Jacob Krings (Boone Central High School) 4-2, . (Dec 5-1).

HWT Results
Guaranteed Places
1st Place - Blaine Finney of Ainsworth High School
2nd Place - Issac Sullivan of Boone Central High School
3rd Place - Michael Burival of O`Neill High School
4th Place - Jared Fulton of Valentine High School
1st Place Match
Blaine Finney (Ainsworth High School) 3-0, Sr. over Issac Sullivan (Boone Central High School) 2-1, So. (Fall 1:04).
3rd Place Match
Michael Burival (O`Neill High School) 2-1, Sr. over Jared Fulton (Valentine High School) 0-2, Fr. (SV-1 4-2).


Share
   
Call KBRX at (402) 336-1612