Today's Poll
Three River Communications Scorecard

2013 - 2014 High School Sports Schedule



Abbreviations: Here is the key for schools that can go by abbreviations:
O/C: Clearwater/Orchard
N/V: Niobrara/Verdigre
N-O: Neligh-Oakdale
EPPJ: Elgin Public/Pope John
CWC: Chambers/Wheeler Central

Some of the new co-ops this year that area teams will see are:
Central Valley Cougars: Greeley (JH/HS)/Wolbach/North Loup/Scotia (Elem.)
Riverside Chargers: Spalding (all 6-8, K-5)/Cedar Rapids (HS, K-5)
Hartington/Newcastle Wildcats: school remains in Hartington


During the winter sports season, any cancellations due to bad weather will be updated on this page as soon as possible after we hear it from our area schools. Only games that have officially been postponed or cancelled will be noted. However, just because a game's status hasn't been changed doesn't mean it will still be played that night. Please check with each school if you have questions.


 

Monday, December 22



Basketball
Central City Holiday Tournament - 1st Round
Ord vs Cross County
Creighton @ EPPJ (EP)
Crofton @ Hartington-Newcastle
 

Wednesday, December 24 - Sunday, December 28



Five Day Competition/Practice Moratorium

 

Monday, December 29



Basketball
Cyclone Holiday Tournament - Games start at 3
O/C vs. Elkhorn Valley, CWC vs. Ewing
Stanton Holiday Tournament - Games start at 2
O’Neill vs. Stanton, West Holt vs. Madison
Crofton Holiday Tournament - Games start at 2
St. Mary’s vs. Wynot, Crofton vs. Ainsworth
Verdigre Holiday Tournament - Games start at 2:45
Bloomfield vs. Allen, Niobrara/Verdigre vs. Osmond
Cedar Valley Holiday Tournament @ Cedar Rapids - Games start at 2
EPPJ vs. Burwell, Riverside vs. Neligh-Oakdale
GICC Holiday Tournament - Games at 6/7:45 in 2 gyms
Stuart vs. GICC, Fillmore Central vs. Fullerton
Randolph Holiday Tournament
Plainview vs. Randolph, Humphrey/Lindsay vs. Winside
22nd Annual Shootout on the Elkhorn @ Wisner
8 team tourney including Pierce & Battle Creek
2014 Great Northeast Nebraska Shootout @ WSC
8 team tourney including Hartington CC and Wayne
Central City Holiday Tournament - Girls Bracket - Boys Bracket
6 team tourney including Ord
Giltner Holiday Tournament
Central Valley

 

Tuesday, December 30



Basketball
Cyclone Holiday Tournament
O/C, CWC, Ewing, Elkhorn Valley
Stanton Holiday Tournament
O’Neill, West Holt, Stanton, Madison
Crofton Holiday Tournament
Crofton, St. Mary’s, Ainsworth, Wynot
Niobrara/Verdigre Holiday Tournament @ Verdigre
Niobrara/Verdigre, Bloomfield, Osmond, Allen
Riverside Holiday Tournament @ Cedar Rapids
Riverside, EPPJ, Neligh-Oakdale, Burwell
GICC Holiday Tournament
Stuart, GICC, Fillmore Central, Fullerton
Randolph Holiday Tournament
Plainview, Randolph, Winside, Humphrey/Lindsay HF
Wisner-Pilger Holiday Tournament
Pierce, Battle Creek
Wayne Holiday Tournament @ Wayne State College
Wayne, Hartington CC
Central City Holiday Tournament
Ord
Giltner Holiday Tournament
Central Valley

 

Friday, January 2



Basketball
Creighton Holiday Tournament - Games start at 2:30
Wausa vs. Hartington-Newcastle, Creighton vs. Boyd County
Knight Holiday Classic @ Midland University
Hartington CC - Boys
Bennington Tournament
Boone Central/NG
 

Saturday, January 3



Basketball
Creighton Holiday Tournament
Creighton, Boyd County, Wausa, Hartington-Newcastle
Knight Holiday Classic @ Midland University
Hartington CC - Boys
Bennington Tournament
Boone Central/NG
 

Monday, January 5



Basketball
St. Francis Indian, SD @ Ainsworth
St. Mary’s at Neligh-Oakdale - make-up date from 12/16
 

Tuesday, January 6



Basketball
Hartington CC @ Allen - Girls
Stanton @ Battle Creek
Santee @ Boyd County (Spencer)
Ainsworth @ Burwell
Ord @ Cozad
Bloomfield @ Creighton
Spalding Academy @ EPPJ (PJ)
Wausa @ Elkhorn Valley
Niobrara/Verdigre @ Neligh-Oakdale - Girls
Clearwater/Orchard @ Plainview
Crofton @ Ponca
Palmer @ Twin Loup
 

Thursday, January 8



Basketball
Wausa Post-Holiday Tournament
Wausa, Niobrara/Verdigre, Ewing, Osmond
Hartington-Newcastle Post-Holiday Classic Tournament
Hartington-Newcastle, Bloomfield
Crofton @ Battle Creek
Central Valley @ Burwell
North Central @ Clearwater/Orchard (Clearwater)
Laurel-Concord-Coleridge @ Hartington CC
St. Mary’s @ Pierce
Heartland Lutheran @ Riverside (Cedar Rapids)
Boyd County @ Stuart
 

Friday, January 9



Basketball
Hartington-Newcastle Post-Holiday Classic Tournament
Hartington-Newcastle, Bloomfield
Minden @ Ainsworth
O’Neill @ Boone Central/NG
North Central @ Cody-Kilgore
West Holt @ Crofton
St. Mary’s @ EPPJ - Girls (EPS)
Riverside @ Humphrey/Lindsay HF
Plainview @ Neligh-Oakdale
Gibbon @ Ord
Creighton @ Randolph
St. Edward @ Santee
CWC @ Spalding Academy
Pierce @ Wayne - Girls
 

Saturday, January 10



Basketball
Wausa Post-Holiday Tournament
Wausa, Niobrara/Verdigre, Ewing, Osmond
Central Valley @ Anselmo-Merna
Ord @ CWC (Bartlett)
Burwell @ Humphrey St. Francis
Stuart @ Neligh-Oakdale
Pierce @ Norfolk Catholic - Boys
EPPJ @ O’Neill
Santee @ Parkview Christian - Girls
Boone Central/NG @ Wayne
Elkhorn Valley @ West Holt
 

Tuesday, January 13



Basketball
Spalding Academy @ Ansley-Litchfield
West Point-Beemer @ Battle Creek
Ainsworth @ Boyd County (Butte)
Clearwater/Orchard @ Creighton
Ewing @ Elkhorn Valley
EPPJ @ Fullerton
Randolph @ Hartington CC - Girls
Neligh-Oakdale @ Osmond
Columbus Lakeview @ Pierce
Stanton @ Plainview
Burwell @ Riverside (Cedar Rapids)
Winside @ Santee
CWC @ Stuart
Niobrara/Verdigre @ Wynot
North Central @ South Central, SD - make-up from 12/16
 

Thursday, January 15



Basketball
Santee @ Allen
Lutheran High NE @ Battle Creek - Boys
Bloomfield @ Bon Homme, SD - Boys
Ord @ Burwell
Hartington-Newcastle @ Homer
Neligh-Oakdale @ Humphrey/Lindsay HF
Ainsworth @ O’Neill
Humphrey St. Francis @ Pierce - Girls
Nebraska Christian @ Spalding Academy
Ewing @ St. Mary’s
Riverside @ Twin Loup
Crofton @ West Central, SD - Girls
North Central @ West Holt
 

Friday, January 16



Basketball
CWC @ Boyd County (Spencer)
Humphrey/Lindsay HF @ Clearwater/Orchard (Clearwater)
Laurel-Concord-Coleridge @ Creighton
Stuart @ EPPJ (EPS)
Battle Creek @ Guardian Angels CC - Boys
Pierce @ Hartington CC
Osmond @ Hartington-Newcastle
Elkhorn Valley @ Niobrara/Verdigre (Niobrara)
St. Paul @ Ord
Bloomfield @ Plainview
Boone Central/NG @ Stanton
North Central @ Twin Loup (Taylor)
Randolph @ Wausa
 

Saturday, January 17



Basketball
Goldenrod Conference Tournament
Cozad @ Ainsworth
Guardian Angels CC @ Boone Central/NG
Hartington CC @ Lutheran High NE - Girls
Madison @ Neligh-Oakdale
Crofton @ Norfolk Catholic - Boys
Creighton @ O’Neill
CWC @ St. Mary’s
 

Monday, January 19



Basketball
O’Neill @ Neligh-Oakdale
Niobrara/Verdigre @ Ewing - postponed from 12/16
 

Tuesday, January 20



Basketball
Guardian Angels CC @ Battle Creek - Girls
Osmond @ Bloomfield
Ainsworth @ CWC (Chambers)
EPPJ @ Clarkson/Leigh (Clarkson)
Neligh-Oakdale @ Clearwater/Orchard (Orchard)
Hartington-Newcastle @ Laurel-Concord-Coleridge
North Central @ Niobrara/Verdigre (Verdigre)
Wagner, SD @ O’Neill
Lutheran High NE @ Pierce
St. Mary’s @ Santee
Wausa @ Stuart
Arcadia-Loup City @ Twin Loup
Crofton @ Wayne
Plainview @ West Holt
Creighton @ Winside
 

Thursday, January 22



Basketball
Valentine @ Ainsworth
Ewing @ Bloomfield
Boone Central/NG @ Columbus Scotus
Homer @ Hartington CC - Girls
Gayville-Volin, SD @ Hartington-Newcastle - Girls
Battle Creek @ Laurel-Concord-Coleridge
Stuart @ North Central - Girls (Bassett)
Allen @ Wausa
Boyd County @ West Holt
 

Friday, January 23



Basketball
North Central @ Anselmo-Merna (Merna)
Ord @ Boone Central/NG
Ewing @ EPPJ (PJ)
Creighton @ Elkhorn Valley
O’Neill @ Guardian Angels CC
Bloomfield @ Hartington-Newcastle
Randolph @ Neligh-Oakdale
Clearwater/Orchard @ Osmond
St. Mary’s @ Sandhills/Thedford
Santee @ Stuart
Mullen @ Twin Loup
Hartington CC @ Wayne - Boys
Wausa @ Winside
Crofton @ Woodbury Central, IA
 

Saturday, January 24



Basketball
Goldenrod Conference Finals @ St. Paul
Ogallala @ Ainsworth
Elkhorn Valley @ Boyd County (Spencer)
West Holt @ Clearwater/Orchard (Orchard)
Niobrara/Verdigre @ Creighton
Hartington CC @ Guardian Angels CC
Arcadia-Loup City @ Ord
Battle Creek @ Pierce
CWC @ Twin Loup (Sargent)
 

Monday, January 26



Basketball
Mid-Nebraska Activities Conference (MNAC) Tournament
 

Tuesday, January 27



Basketball
Niobrara/Verdigre @ CWC (Chambers)
St. Mary’s @ Creighton
Battle Creek @ EPPJ (PJ)
Clearwater/Orchard @ Elkhorn Valley
North Central @ Ewing
Ponca @ Hartington CC
Osmond @ Laurel-Concord-Coleridge
Santee @ Marion, SD
O’Neill @ Norfolk Catholic
Burwell @ Palmer
Hartington-Newcastle @ Plainview
Boyd County @ Spalding Academy
Bloomfield @ Wausa - Girls
Neligh-Oakdale @ West Holt
Pierce @ West Point-Beemer
Ord @ Wood River
Southwest Conference Tournament: Ainsworth
 

Thursday, January 29



Basketball
Lutheran High NE @ Battle Creek - Girls
Gayville-Volin, SD @ Bloomfield
Norfolk Catholic @ Boone Central/NG - Girls
Pierce @ Crofton - Boys
Crofton @ Pierce - Girls
EPPJ @ Humphrey/Lindsay HF (Lindsay)
Santee @ Niobrara/Verdigre (Verdigre)
West Holt @ O’Neill
Doniphan-Trumbull @ Ord
Ewing @ Osmond
Riverside @ Palmer
Plainview @ Randolph
Boyd County @ South Central, SD (Bonesteel)
Elkhorn Valley @ St. Edward - Girls
St. Mary’s @ Stuart
Hartington CC @ Wagner, SD - Boys
Clearwater/Orchard @ Wausa
Hartington-Newcastle @ Winside
 

Friday, January 30



Basketball
Lewis & Clark Conference Tournament Play-In Round
Burwell @ Arcadia-Loup City
Boone Central/NG @ Battle Creek
Heartland Lutheran @ Central Valley (Scotia)
Fullerton @ Spalding Academy
 

Saturday, January 31



Basketball
NVC Tournament 1st Round at Stuart/Bassett
Mid-State Conference Tournament
Lewis & Clark Conference Tournament - Girls 1st Round
Southwest Conference Finals @ Lexington: Ainsworth
Mid-Nebraska Activities Conference (MNAC) Tournament
 

Monday, February 2



Basketball
NVC Conference Tournament Boys (Top 2 seeds host)
Lewis & Clark Conference Tournament - Boys 1st Round
LouPlatte Conference Tournament: Ord
 

Tuesday, February 3



Basketball
NVC Conference Tournament Girls (Top 2 seeds host)
Lewis & Clark Conference Tournament - Girls 2nd Round/Consolation Round
Humphrey St. Francis @ Central Valley (Scotia)
St. Edward @ Riverside (Cedar Rapids)
 

Thursday, February 5



Basketball
NVC Conference Semifinals @ Stuart
Lewis & Clark Conference Tournament - Boys 2nd Round/Consolation Round
Twin Loup @ Anselmo-Merna
Riverside @ High Plains
Battle Creek @ Neligh-Oakdale - Girls
Central Valley @ St. Edward
 

Friday, February 6



Basketball
Lewis & Clark Conference Tournament - Girls Semifinals @ Wakefield
Nebraska Christian @ Riverside (Cedar Rapids)
Burwell @ Spalding Academy
 

Saturday, February 7



Basketball
NVC Championships/Consolations @ West Holt
Mid-State Conference Finals @ NECC/Norfolk Catholic
Lewis & Clark Conference Tournament - Boys Semifinals @ Allen
LouPlatte Conference Finals @ Adams Central
Nebraska Christian @ Burwell
Ansley-Litchfield @ Central Valley (Scotia)
Ainsworth @ Southern Valley
Humphrey St. Francis @ Spalding Academy
 

Monday, February 9



Basketball
Lewis & Clark Conference Tournament Championship @ Laurel
 

Tuesday, February 10



Basketball
Stuart @ Ainsworth
Riverside @ Ansley-Litchfield
Ord @ Broken Bow - Girls
EPPJ @ CWC (Bartlett)
Clearwater/Orchard @ Ewing
Wausa @ Hartington-Newcastle
Elkhorn Valley @ Heartland Lutheran
Battle Creek @ Neligh-Oakdale - Boys
West Holt @ Niobrara/Verdigre (Verdigre)
Colome, SD @ North Central (Keya Paha)
Boone Central/NG @ GI Northwest
Plainview @ O’Neill
Boyd County @ St. Mary’s
Sumner-Eddyville-Miller @ Twin Loup
Hartington CC @ Wayne - Girls
 

Wednesday, February 11



Basketball
Crazy Horse, SD @ Santee
 

Thursday, February 12



Basketball
Dakota Plains Invitational @ Santee
Bloomfield @ Allen
Hartington CC @ Battle Creek
CWC @ Burwell - Girls
EPPJ @ Clearwater/Orchard (Clearwater)
Lutheran High NE @ Creighton
Norfolk Catholic @ Crofton - Girls
Pierce @ Guardian Angels CC
Winside @ Osmond
Spalding Academy @ Riverside (Cedar Rapids)
West Holt @ St. Mary’s
North Central @ Valentine
 

Friday, February 13



Basketball
Niobrara/Verdigre @ Boyd County (Spencer)
Heartland Lutheran @ Burwell
Neligh-Oakdale @ CWC (Chambers)
Humphrey St. Francis @ Elkhorn Valley - Girls
Stuart @ Ewing
Ainsworth @ Gothenburg
Wynot @ Hartington-Newcastle
O’Neill @ Ord
Creighton @ Plainview
Crofton @ Randolph
Heartland @ Riverside (Cedar Rapids)
St. Edward @ Spalding Academy - Girls
Central Valley @ Twin Loup (Taylor)
Osmond @ Wausa
 

Saturday, February 14



Basketball
Dakota Plains Invitational @ Santee
Boone Central/NG @ Ainsworth
Lutheran High NE @ Hartington CC - Boys
Bennington @ Pierce - Boys
Elkhorn Valley @ St. Edward - Boys
 
   
Call KBRX at (402) 336-1612